Czy kwiaciarnie mogą być otwarte w dni świąteczne?

​Wprowadzenie zakazu handlu w dni świąteczne wywołało spore zamieszanie. Wielu właścicieli różnych sklepów nie do końca wie, jak ma interpretować ten zakaz. Są wśród nich także osoby, które prowadzą kwiaciarnie. Trudno im się rozeznać w przepisach. Powodem zamieszania są bowiem trudności z ustaleniem, czy kwiaciarnia jest zakładem świadczącym usługi, czy też sklepem, który zajmuje się handlem. Trudno więc o jednoznaczną odpowiedź.

Zacznijmy więc może od tego, ile mamy dni świątecznych w 2016 roku. Zakazem handlu w 2016 roku zostało objętych trzynaście dni. Z tych dni cztery miały miejsce w maju. Zakaz handlu obowiązywał lub będzie obowiązywał w następujące dni: -Nowy Rok – 1 stycznia; -święto Trzech Króli – 6 stycznia; -Wielkanoc – 27, 28 marca; -Święto Pracy – 1 maja; -Święto Narodowe Trzeciego Maja – 3 maja; -Zesłanie Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki – tylko pierwszy dzień, który w tym roku przypadał 15 maja; -Boże Ciało – 26 maja; -Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny – 15 sierpnia; -Wszystkich Świętych – 1 listopada; -Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada; -Boże Narodzenie – 25, 26 grudnia.

Co na temat zakazu handlu mówi prawo? Nie ma zakazu handlu w dni świąteczne. Prawo jednoznacznie mówi jedynie, aby w te dni placówki handlowe ograniczały ilość zatrudnionych pracowników. Ale w dni, które zostały wymienione wyżej obowiązuje zakaz handlu. Zostało to zapisane w artykule 1 przyjętej ustawy na temat dni ustawowo wolnych od pracy oraz w kodeksie pracy. Dodatkowo zakaz pracy w placówkach handlowych obowiązuje także wtedy, kiedy dni świąteczne wypadają w niedzielę.

W placówkach handlowych w święta nie mogą pracować, które są w nich zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Ale zakaz ten nie dotyczy osób, które są zatrudnione w tych placówkach na podstawie umów mających charakter cywilnoprawny. Taką umową są między innymi umowy na zlecenie. Osoby zatrudnione na podstawie takich umów mogą w dni świąteczne zgodnie z prawem pracować. W święta za ladą mogą stanąć także sami właściciele sklepów. Pracodawcy, którzy złamią ustawę o zakazie handlu w święta mogą zostać ukarani grzywną. Od tych przepisów są pewne wyjątki. Placówki, które świadczą usługi o charakterze użytecznym mogą zostać w święta otwarte. Czy kwiaciarnia otwarta w Dzień Matki, który w bieżącym roku wypadł w Boże Ciało należy do takich placówek? Zdania są podzielone. Niektórzy znawcy prawa pracy uważają, że tak.

Kategorie: Kwiatowy biznes,