Praca w kwiaciarni w dni świąteczne – część druga

Kwiaciarnia to usługi czy handel? Uznaje się, że do placówek o charakterze handlowym zaliczane są sklepy wielkopowierzchniowe, magazyny oraz hurtownie. W tych pierwszych sprzedawane są zarówno kwiaty luzem, jak i gotowe bukiety. Cechą typową dla tego rodzaju placówek jest prowadzenie nie tylko detalicznej, ale również hurtowej działalności handlowej. Aby naprawdę porządnie rozwikłać tę zagadkę, trzeba udzielić odpowiedzi na pytanie czy kwiaciarnia jest placówką handlową czy usługową?

Czy osoba pracująca w kwiaciarni zajmuje się usługą polegającą na wykonywaniu bukietów, a następnie ich sprzedaży czy też jedynie sprzedaje kwiaty oraz artykuły innego rodzaju. Kwiaciarnie oferują nie tylko sprzedaż kwiatów, ale również usługi bukieciarskie oraz florystyczne. Każdy, kto posiada kwiaciarnię możne wykazać, że jego działalność polega na świadczeniu usług oraz handlu. Chodzi o wykonywanie bukietów, a także kompozycji i ich sprzedaż. Jeżeli właściciel kwiaciarni wykaże, że pierwsza z wymienionych działalności przeważa, zgodnie z wyjaśnieniami resortu pracy, zakaz pracy w handlu nie będzie dotyczył prowadzonej przez niego działalności.

Wyjaśnienia nie są wystarczające? Jeśli przepisy nie są wystarczająco sprecyzowane, należy pamiętać, że to po stronie przedsiębiorcy leży udowodnienie swoich racji w razie kontroli. Jeżeli nie jesteś pewny, czy kwiaciarnia jest działalności handlową czy usługową należy przeczytać informacje, które wyjaśniają stosowanie preferencyjnej stawki podatku zryczałtowanego. W tym wypadku również pojawia się dylemat czy kwiaciarnia to działalność usługowa i produkcyjna jednocześnie, czy też handlowa. Określenie to ma ogromne znaczenie dla ustalenia tego, czy preferencyjna stawka podatku może być zastosowana.

Jeśli chodzi o kwiaciarnię, to działalność gospodarcza koncentruje się przede wszystkim na usługach florystycznych oraz sprzedaży kwiatów (także na zamówienie indywidualne), które obejmują bukiety, kompozycje, wieńce oraz wiązanki. Jeśli pod uwagę weźmie się wszystkie wymienione elementy, to okazuje się, że prowadzenie kwiaciarni jest działalnością w zakresie handlu. Z tego powodu kwiaciarnie mogą być otwarte również w dni świąteczne.

Kategorie: Kwiatowy biznes,